Consiliul elevilor este o formă de organizare a elevilor la diferite nivele care are ca scop reprezentarea elevilor din școală. Scopul lor este de a inițiaza, derula și organiza proiecte sau programe educative destinate formării personalităţii. Acestea se axează pe nevoile și interesele elevilor din școală, județ sau regiune, totodată sunt singurele structuri care apără interesele elevilor la nivel local și național, promotori ai dezvoltării climatului şcolar, dar şi un cadru de dezvoltare, de educaţie civică autentică şi de formare a unor cetăţeni responsabili.

Preşedinţii aleşi în mod democratic ai Consiliilor Școlare ale Elevilor (CȘE) sunt membrii cu drept de vot în Consiliul Judeţean al Elevilor (CJE). Președinții CJE au dreptul de candida pentru funcții de conducere în Consiliul Regional al Elevilor și Consiliul Național al Elevilor.

 

În anul școlar 2015-2016 alegerile au fost câștigate de către elevii:

 

  • Csíszér Krisztián – președinte
  • Péter Nándor – vice președinte
  • Antal Arnold – vice președinte
  • Fülöp Tímea – secretar

 

Printre responsabilitățile membrilor CȘE sau ”BIG DT” în școala noastră, se numără pe lângă redactarea și publicarea ziarului școlii și operarea radioului școlar.

La partea multimedia, elevii sunt asistați de către profesorul de specialitate, domnul Lukács Mihály.

 

 

Membrii BIG DT din anul școlar 2015-2016

 

Clasa

Nume și prenume

IX.A

Bândilă Cristian

Dénes Anita

Laczkó Regina Rózsa

IX B

Vizoli Szilveszter

Lukács Roland

Ferencz Balázs

György Norbert

IX C

Csáky Norbert-Csaba

Beian Éva

Benedicsics Dalma

IX D

Székely Attila

Sajgó Reka

Szabó Bence

X A

Ádám Márta Melinda

Vass Apolka

Portik Anita Orsolya

X B

Horváth Izabella

Köllő Andrea

Ambrus Katalin

Portik Szabó Szilvia

Portik Lukács Nóra

X C

Antal Arnold

Fülöp Tímea

Nagy Boglárka

Csáki Erika

X D

Kurkó Ágota

Ambrus Bernadett

Bodor Szilamér

Stan Alexandra

X E

Kovács Klementina

Máte Mária

Sára Arnold

XI A

Bege Krisztina

Ivácson Alfonz

XI B

Molnár Réka

Bodó Dorottya

Péter Bibiána

Czirják Klaudia

XI C

Ferenczi Lilla

Kis Dóra

Vicol Koppány

XI D

Sövér Csaba

Csiszér Krisztián

Péter Nándor

Koncsag Botond

György Attila

György Iza

Kolozsi Edina

Madarász Szilveszter

XII B

Farkas Norbert

Ivácsony Katalin

XII C

Bodor Anita

Tatár Győző

Elekes-Köllő Szilamér

XII D

Szőcs Andrea

Kelemen Emilia

XI F

Bartha Orsolya

Portik Noémi

Puskás Tímea

XII E

Kémenes Zsolt